Spawanie aluminium od A do Z – jak spawać aluminium?
Nawet doświadczeni spawacze zdają sobie sprawę z tego, że aluminium jest materiałem, który nie jest łatwy do spawania. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy posiada się odpowiedni sprzęt, który aktualnie można zakupić bez żadnego trudu. Wykonywanie codziennych obowiązków nie stanowi problemu. Co o spawaniu tego materiału należy wiedzieć? Oto kilka najważniejszych informacji, jakie mogą wykorzystać nie tylko spawacze, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie.
Aluminium w pigułce
Aby móc wykonać spawanie aluminium bez żadnych problemów, należy zdobyć nieco więcej informacji o tym materiale. Pozwoli to zrozumieć ten fakt, że kolejno następujące po sobie działania, wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu.
Aluminium to tak naprawdę glin o dużej czystości technicznej. To właśnie sprawia, że jest to materiał cieszący się tak dużą popularnością w przemyśle. Wśród najważniejszych cech aluminium należy wymienić:
- niewielka waga,
- duża wytrzymałość,
- tani w produkcji,
- odporny na korozję,
- wysoka plastyczność,
- niska gęstość,
- dobre parametry przewodzenia prądu.
To właśnie sprawia, że aluminium jest materiałem, który wykorzystywany jest obecnie tak naprawdę w każdej branży.
Spawanie aluminium. Jaki sprzęt wybrać i o czym pamiętać?
Przed przystąpieniem do spawania należy pamiętać o takich aspektach jak: stopień przepływu gazu osłonowego, prawidłowy dobór średnicy elektrody nietopliwej (spawarka TIG), napięcie drutu w rolce podającej (migomat). Ważne jest również to, aby sprawdzić, czy drut był przechowywany w suchych, odpowiednich warunkach.
Do wykonania poszczególnych prac przydać się może także pozycjoner spawalniczy. Jest to urządzenie, którego celem jest osiągnięcie optymalnego położenia spawanego elementu. To właśnie ten element, który pomijany jest przez wielu spawaczy, jest w stanie sprawić, że firma nie będzie narażona na tak duże koszta. Zastosowanie pozycjonera wiąże się również z takimi zaletami, jak możliwość skrócenia obróbki aluminium. To właśnie dzięki temu będzie można również zapewnić sobie powtarzalność produkcji – w szczególności, jeżeli poszczególnych elementów ma być więcej. Inną zaletą pozycjonera jest również to, że pozwalają na proste manewrowanie nawet bardzo ciężkim detalem. Doświadczeni spawacze wiedzą, że nie warto pomijać takich sprzętów, jakie już wielokrotnie wykorzystywali w swojej codziennej pracy.
Jedyną kwestią jest to, aby wybrać manipulatory spawalnicze, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb. Należy bowiem wiedzieć, że aktualnie w sklepach otrzymać można ich kilka rodzajów.
Podstawowe metody spawania aluminium
Istnieją różne metody spawania stopu aluminium, które można stosować w zależności od potrzeb i warunków technicznych. Poniżej przedstawiam podstawowe rodzaje spawania aluminium:
Spawanie aluminium metodą TIG
Spawanie nie będzie miało szans powodzenia, jeżeli nie będzie obecnej spawarki. Jak już było wcześniej wspomniane, aktualnie wykorzystuje się spawarkę TIG lub migomat. Na czym polega spawanie aluminium metodą TIG?
Nazywane również metodą łukową wykonywaną w osłonie gazu, jest doceniane ze względu na jakość spoin, jakie można otrzymać. Urządzenie bazuje na elektrodzie wolframowej. To ona jest w stanie sprawić, że pojawia się łuk spawalniczy rozgrzewający, odpowiedzialny za upłynnienie aluminium. Zaletą elektrody jest to, że jest odporna na działanie wysokiej temperatury, dzięki czemu nie ulega ona topnieniu.Mówiąc o gazie, należy mieć świadomość tego, że najczęściej ma się do czynienia z mieszankami argonowo-helowymi lub z czystym argonem. Wszystko uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie materiałem ma się do czynienia (m.in. grubość aluminium).
Tak samo jest, jeżeli chodzi o natężenie prąd, które również musi uwzględnić grubość materiału. Ważne jest również to, aby pręt spawalniczy (jego średnica) została dopasowana do średnicy elektrody do spawania.
Jak przygotować spawarkę TIG do spawania aluminium?
- W pierwszej kolejności należy wybrać źródło prądu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy ma się do czynienia z miejscem, jakie umożliwia zastosowanie prądu przemiennego AC.
- Kolejno należy wybrać gaz osłonowy. Wśród polecanych produktów, wyróżnić można argon o czystości 4,8 lub 5,0.
- Wybór odpowiedniej elektrody do spawania aluminium, np. złotej lub zielonej.
- W następnym kroku należy ustawić odpowiednie parametry. W tym przypadku mówi się balansie AC i częstotliwości AC.
- Ostatni krok to wybór odpowiedniego spoiwa. Nie można również zapomnieć o tym, że bardzo ważne jest także odpowiednie oczyszczenie materiału, który będzie poddawany obróbce.
Spawanie aluminium metodą MIG
Chodzi tu przede wszystkim o wybór odpowiedniego gazu osłonowego. Może być to hel lub argon. Ważne jest to, aby był on obojętny. Używanie migomatu polecane jest z tego względu, że generuje niskie koszty, a do tego można cieszyć się solidnie wykonanymi spoinami. Użycie migomatu sprawia, że wyróżnia się tak naprawdę dwa sposoby działania:
- metodę zwarciową,
- metodę natryskową.
Zanim zostanie wykonane spawanie aluminium migomatem, należy sprawdzić z jakim dokładnie stopem ma się do czynienia. Wpłynie to bowiem na wybór odpowiednich parametrów, jeżeli chodzi o migomat. Ważne jest również to, aby bezpośrednio przed przystąpieniem do pracy (jak już spawarka będzie gotowa do działania), doczyścić cały materiał. Nie można tego wykonywać wcześniej. Jeżeli ktoś zostawi niezabezpieczony materiał nawet na jedną godzinę, ponownie dojdzie do jego zabrudzenia.
Ważne jest to, żeby do spawania jak w przypadku TIG, wybrać odpowiednie źródło zasilania. Może ono być inwertorowe lub transformatorowe. Nie można również zapomnieć o tym, aby w migomacie założyć rolki z rowkiem w kształcie U. Kolejnym aspektem, o jakim nie można zapomnieć jest czynność, którą nazywa się przezbrojeniem w prowadnik teflonowy. Doświadczony spawacz będzie zdawał sobie sprawę z tego, jak ważny jest sam proces przygotowania urządzenia do spawania.
Jaki migomat wybrać do spawania aluminium?
Dużo zależy od tego, z jakim dokładnie aluminium ma się do czynienia. Jednak wśród fachowców często można się spotkać z poleceniem tzw, urządzeń Dual Puls, Twin Puls. Mowa tu dokładnie o spawarkach, jakie wyposażone są w podwójny puls. Tego typu spawarki mają ogromną ilość zalet. Wśród nich można wymienić m.in. większa kontrola podczas wykonywania spawania, mniejsza ilość odprysków podczas procesu, lepsza jakość wykonywanych spoin. Jeżeli nie podwójny puls, to jakie jeszcze migomaty zasługują na uwagę? Podczas wyboru można zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
- prosty interfejs użytkownika,
- możliwość wyboru półautomatu spawalniczego,
- zdalne sterowanie prądem z poziomu uchwytu,
- specjalny program do spawania aluminium.
Jak zadbać o ochronę osobistą przy spawaniu aluminium?
Na pewno nie można działać „z marszu”, ponieważ spawacz jest w stanie sam samodzielnie sobie zaszkodzić. Nawet, jeżeli będzie wykonywane tylko spawanie jednego elementu, ważne jest przygotowanie odpowiednich środków ochrony osobistej. Mowa tutaj o:
- rękawice ochronne,
- rękawy (nie mylić z rękawicami),
- fartuch,
- przyłbica spawalnicza,
- dodatkowa osłona na drogi oddechowe.
Nie można również zapomnieć o tym, że miejsce gdzie będzie wykonywany ten proces – stanowisko/hala – musi być wyposażone także w sprawnie działające wyciągi dymowe.